Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Právní poradna

Kúpa a reklamácia vozidla v autobazári

3 let, 3 měsíců
billy0

Dobrý deň, chcem sa podeliť o nezabudnuteľný zážitok po kúpe mojho vozidla Opel Insignia.

Vozidlo bolo zakúpené ako bezproblémové a bez závad . Po začatí užívania a vykonaní technickej kontroly bolo zistené že je roztrhnutá manžeta zadnej poloosi. To by bol len malý problém avšak objavili sa skryté závady ako závada spojky a kulisy radenia a nefunkčný palivomer. Nakoľko som predpokladal odpor zo strany predávajúceho dal som ešte pred opravou spraviť znalecký posudok vozidla ktorý konštatoval že sa jedná o skryté závady a ešte stým že vozidlo má nadmerne skorodovaný podvozok k veku vozidla. Autoservis taktiež konštatoval že sa nejedná o bežnú udržbu ale o skryté závady, ktoré bránia bežnému používaniu. Autobazár najskôr súhlasil s preplatením nákladov na opravu, po mesiaci si to však rozmyslel a dokonca ma posiela do Nemecka odkial mi vozidlo doviezli, aby som si uplatňoval reklamáciu tam :)

Je mi jasné že jediná možnosť a nádej ako dostať nie male finančné prostriedky späť je súdne konanie.

Chcel som sa tu však podeliť s mojou skúsenosťou , aby sa každý kto sa chystá zakúpiť vozidlo zo zahraničia a z autobazáru nech neverí rečiam akí sú to prefesionáli, buhužiaľ sú však profesionáli len v tom ako rýchlo zarobiť a potom už dávať ruky preč od problému. Aroganciu a doslova výsmech voči zákazníkovi takéhoto bazáru pri komunikácii Vám poskytujem v malej citácii ich odpovede na reklamáciu.

Zkopírovaná len časť odpovede bazáru na reklamáciu :

Vozidlo ste kupoval za cenu, ktorá je uvedená na faktúre a v kúpno-predajnej zmluve. Vozidlo zodpovedá veku a počtu najazdených kilometrov. Pokiaľ dôjde k zhodnocovaniu vozidla nákupom nových súčiastok, nebolo by možne vozidlo predávať za uvedenú cenu ale za cenu navýšenú o sumy za nakúpene súčiastky. To znamená ak teda bude klient od nás žiadať zaplatenie faktúry za napr: brzdy alebo novú prevodovku, čidlo palivomera alebo manžetu, zaplatíme až keď nám doplatí za drahšie auto.

Vozidlo bolo predávane za cenu v kúpno-predajnej zmluve "Tak ako stojí a leží", takže ak ho zhodnotíme my na vlastné náklady, bude to iné vozidlo (nie to čo u nás stálo a ležalo).

Dôrazne Vás upozorňujeme, aby ste nedávali nič nikde opravovať v domnení, že my budeme opravy refundovať. Dané poruchy je treba reklamovať v autorizovanom servise v Nemecku, kde auto opravovali, prípadne menili jeho náhradne diely, ktoré súvisia z Vašou reklamáciou. V prípade záujmu Vám vieme poskytnúť súčinnosť pri reklamovaní daných opráv.

Model: Opel Insignia

Manuály: 11x Manuály uživatelské

2010 Insignia 2.0

1 fotek  |  2 servisních knížek  |  19 diskuzí  |  2 otázek

Výkon motoru 118 kW (160 PS) . Palivo diesel. 6-rychlostní Manuální převodovka. Motor 1 956 ccm (119 cui).


Odpověď 0

3 let, 3 měsíců
bad64

No nevím jak na Slovensku,ale tady v Čechách existují soudní znalci a celá věc jde předat k soudu.


Komentáře (7)

Přidat komentář


  Colommbo, 3 let, 3 měsíců

Tvrzení, že "Dané poruchy je treba reklamovať v autorizovanom servise v Nemecku, kde auto opravovali, prípadne menili jeho náhradne diely, ktoré súvisia z Vašou reklamáciou" je opravdu nesmysl, za (prodanou) věc nese v rámci reklamačního řízení ve vztahu k zákazníkovi odpovědnost prodejce a nikoli výrobce. Na druhé straně zákazník má (tedy je-li mu to prodávajícím umožněno) možnost podrobně prohlédnout či nechat zkontrolovat vozidlo, o něž má zájem, a pak se rozhodnout koupit či ne, to se týká zmiňované koroze podvozku, jež mohla být viditelná. Skrytá vada je pak taková, jež byla v době (okamžiku) prodeje na vozidle přítomna a prodávající o ní věděl, ale kupujícího o ní neinformoval.

Jinak zcela souhlasím, že (auto)bazary jsou dnes profesionální hlavně v tom, jak rychle vydělat peníze. Moje zkušenost s koupí Omči je taková, že předchozímu majiteli, jenž nechával auto v bazaru na protiúčet, za ni bylo z ceny jiného auta odečteno 60tis.Kč ("pane, s takovým motorem to dneska nikdo nekoupí, to tady bude stát půl roku..."), po pár dnech stání jsem ale přijel já a za auto zaplatil 125tis.Kč...


  billy0, 3 let, 3 měsíců

Predávajúci sa zaručil že je vozidlo v poriadku a bez závad, po dovoze ponúka bezplatnú prehliadku vozidla v servise, ktorú nevykonal s odôvodnením že už nemajú autoservis , priehliadku umožnil len vizuálnu na korbe prepravného auta. Poučenie ......tak ako pre mna tak i pre ostatných, vždy vyžadovať dôkladnú prehliadku vozidla a nespoliehať sa len na slovo predajcu.

Pre ilustráciu poskytujem dalšie vyjadrenie bazáru :

Prehliadka vozidla trvala cca 2 hodiny, počas ktorých bolo vozidlo neustále naštartované, samozrejme došlo k jeho zohriatiu. Vozidlo sa štartuje hneď po príchode na miesto predaja a počas prehliadky je neustále naštartované, práve z dôvodu jeho zohriatia. Takto postupujeme vždy.

Čo sa týka skúšobnej jazdy, jazda sa uskutočňuje podľa podmienok a možností. Ponúkane vozidla v Nemecku nie sú prihlásené, respektíve sú odhlásené z evidencie a nemajú značky. Pokiaľ predajca nemá k dispozícii prepravné poznávacie značky, vozidlo skúšame na vlastné riziko na krátkych vzdialenostiach a to predovšetkým čapy, kĺby, brzdy, radenie, spojku, jazdne vlastnosti (držanie stopy pri jazde a prudkom brzdení). S vozidlom bolo pri prehliadke jazdené zhruba 1,5 km, žiadne závady pri nej neboli zistene. S vozidlami nikdy nejazdíme viac ako 5 km, pričom vzdialenosti o ktorých hovorí znalec nie je možné pri kúpe automobilu v Nemecku absolvovať z viacerých dôvodov.

Prehliadka, bola vykonaná poctivo, zodpovedne, pri využití všetkých možností, ktoré sme mali a ktoré by mal klient alebo znalec, keby vozidlo u predajcu kupoval sám. My na mieste nemôžeme rozoberať prevodovky a iné komponenty a tiež nemáme k dispozícii zdviháky a podobné zariadenia ako má možnosť použiť znalec.


  billy0, 3 let, 3 měsíců

Ako som spomínal , znalecký posudok je vypracovaný, a daľšia cesta bude obchodná inšpekcia a súd.


  maxxim, 3 let, 3 měsíců

Problém je v tom, že pokud bylo vozidlo prodané "jak stojí a leží", prodávající se tak zbavil veškeré odpovědnosti za případné vady.

Ostatně, sám jsem nedávno jedno auto prodal s touto větičkou ve smlouvě. Zvažoval jsem, zda ho nechat zlikvidovat, či mu dát ještě "šanci". Vzhledem k ceně, která byla skutečně symbolická, to snad ani nešlo jinak.


  billy0, 3 let, 3 měsíců

Áno to je pravda táto vetička bola podstrčená pri podpise zmluvy, pred kupou tam nebola takže evidetný úmysel. Zmluva však obsahuje i toto:

1. Predávajúci vyhlasuje, že je výlučným vlastníkom predmetu tak ako je uvedený v bode IV. tejto zmluvy a že na

predmete neviaznu žiadne dlhy, ťarchy, vecné bremená alebo užívacie práva a ani žiadne iné práva tretích osôb,

nie je vedené akékoľvek súdne, exekučné, konkurzné alebo iné konanie, vydané vykonateľné rozhodnutie a že

neexistujú vady alebo iné skutočnosti, ktoré by prevod vlastníckeho práva obmedzovali alebo znemožňovali alebo

ktoré by obmedzovali či znemožňovali užívanie predmetu kupujúcim v budúcnosti.

.......NEEXISTUJU VADY alebo iné skutočnosti...... Čiže predávajúci vyhlásil že je vozidlo bez vád čo v súvislosti s vetou ako stojí a leží by malo znamenať že nemá skryté závady.Alebo vedel že sú tam vady a poistil si to touto vetou.

legislatíva však hovori :

Občiansky zákonník (§ 53 – 54 a nasledujúce) umožňuje spotrebiteľovi dovolať sa neplatnosti zmluvných ustanovení spotrebiteľských zmlúv, ktoré znamenajú poškodenie spotrebiteľa značnou nerovnováhou v právach a povinnostiach zmluvných strán.

NEPRÍPUSTNÉ USTANOVENIA SPOTREBITEĽSKÝCH ZMLÚV:

Spotrebiteľské zmluvy nesmú obsahovať predovšetkým zmluvné dojednania, ktoré:

Vylučujú alebo obmedzujú práva spotrebiteľa pri uplatnení zodpovednosti za vady alebo zodpovednosti za škodu (napr. skrátená záručná doba, vylúčenie možnosti odstúpenia od zmluvy pri výskyte neodstrániteľnej vady).

http://www.mesec.cz/clank...sti-za-vady-prodane-veci/

Je to na právnikoch ako sa z toho vymotajú.Ak si to dáš do zmluvy túto vetičku pri predaji je to na tebe, avšak v tomto pripade nejde o žiadnu malu sumu, ale v každom prípade je to neférové jednanie.

Celý moj príspevok ktorý som sem dal je len preto aby sa ludia pri kupe vozidla v buducnosti vystríhali pred takýmito profesionálmi, to je všetko.


  Colommbo, 3 let, 3 měsíců

Slovní spojení "Predávajúci vyhlasuje ... že neexistujú vady alebo iné skutočnosti, ... alebo ktoré by obmedzovali či znemožňovali užívanie predmetu kupujúcim v budúcnosti... " napíše do smlouvy leda tak úplný blbec či hlupák (v tomto případě autobazar), neboť takovou formulaci lze vykládat i tak, že tím de facto i de iure přijímá odpovědnost za VEŠKERÉ závady na vozidle v budoucnu...


  billy0, 3 let, 3 měsíců

asi tak


Další otázky - Insignia / Právní poradna Vložit otázku

Tratím vodu z chladiča Opel Insignia 96kw disel 2009 tratím vodu z chladiča