Uživatel Breathlless


PDF Zlevnilo a důsledek ?

2017-07-25 11:08:05 (22 dnů, 18 hodin)

Škoda Auto v minulém týdnu radikálně zlevnila filtry pevných částic. Zároveň však zavedla dvě řady: vedle originální za 17.900 ještě ekonomickou za 12.900 Kč. Už za 10.000 Kč pak pořídíte filtr z Polska. Důkladně jsme jej prověřili.

Jediný koncern PSA od začátku přiznával, že filtr pevných částic bude v určitých kilometrech (120 000 km) vyžadovat výměnu. Proto u Francouzů nestál likvidační peníze. Ceny, na které se nyní po dlouhém váhání dostává Škodovka, byly u PSA normální už před deseti lety. Stejně jako od počátku existoval závod, který čističe průmyslově renovuje.

Dodejme však, že filtr z Peugeotu je i výrobně podstatně levnější než od Volkswagenu, čili ze Škodovky. Neobsahuje v sobě totiž žádné drahé kovy – místo nich teplotu hoření sazí snižuje aditivum samočinně dávkované do palivové nádrže. Zato filtry, které musí dokázat spálit ničím neobohacené saze, mají dost drahých kovů: platinu a paladium. O tom bude za chvíli řeč.

Filtry chybějí nejen grázlům

Kolega Martin Frei v minulém čísle Světa motorů pranýřoval majitele luxusních ojetin, kteří se snaží povýšit jimi svůj status a do nové fabie za stejné peníze by si nikdy nesedli. Auto přeci musí mít xenony, kůži, vyhřívané sedačky...

Jelikož však servis vylétaného mercedesu stojí víc než nové fabie a filtr byl jednou z nejdražších položek, putoval ven a saze z výfuku létají jak před lety – jenomže daleko menší a nebezpečnější. Správný majitel desetiletého mercedesu či bavoráku však všechno zná, všude byl, od všeho má klíče a všechno umí zařídit „nějak bokem“ – třeba i měření emisí. Uvidíme, jak mu to půjde, až se od letošního listopadu bude při měření emisí povinně natáčet i fotit, zda je na svém místě nejen diagnostická zásuvka, ale i sonda ve výfuku. A mimochodem filtry aktuálně masivně zlevnil i Mercedes–Benz - stojí teď 19.000 Kč.

Ovšem jsou zde i lidé, jejichž jedinou chybou ve vztahu k filtrům je, že na ně prostě neměli peníze. Filtr z Octavie 1.6 TDI navíc nevybourali sami, ale udělal to drobný dovozce a obecní hochštapler, kterého už od devadesátých let živí jednoduchý model – v Německu kupuje auta se závadou a náležitou slevou. Českým zájemcům závadu zatají a slevu přetaví ve svoji marži. Filtr tak vyboural on a majitel ani neví, že jej ve voze nemá. Zjistí to až na přísnější emisní kontrole či třeba v servisu. Někdy až poté, co mu v rámci nějaké opravy přehrají řídicí jednotku novým softwarem, který si samozřejmě vzpomene, že by auto mělo mít filtr. A začne se jej dožadovat svícením kontrolek.

Jaké jsou rozdíly?

Na obě nohy kulhá i další častý argument, který vás teď napadl: Ať si chudé české rodiny nekupují diesely – vždyť se jim to stejně nevyplatí. Jasně, ale co si mají koupit, když firmy nakupují octavie stále jen dieselové a ty pak plní bazary? Lidé berou, co je.

Jistě, svéprávný člověk má za svá rozhodnutí zodpovědnost – i za ta, která udělal z nedostatku informací. Jenže není správné, že přísné měření emisí odstaví auta majitelům – ale nikdo nepotrestá skutečné původce zla a organizované podvodníky, kteří filtry vybourávají. Nemusí být jen vybourané – filtr se pozvolna zanáší nespalitelným popílkem. Takže stačí, aby někdo stočil octavii z 500.000 na 120.000 km – a neštěstí je opět na světě. Dosavadní cena filtru na Octavii 1.6 TDI ve výši 44.900 Kč byla zcela mimo možnosti rodiny, která si na auto za 150.000 Kč vzala úvěr a pět let ho bude splácet.

Současných 9900 až 17.900 Kč jsou už přiměřenější tresty za lehkovážnost při koupi auta, ale rovnou se nabízí další otázka – nebude to s filtry jako s mnoha jinými náhradními díly? Dobře to známe s autobateriemi – originální vydrží klidně deset let, každá další pak už jen tři roky.

Celý test dále:

www*auto*cz/velky test filtru pevnych casticSeznam členů