Fórum - Téma


Zimní pneu jsou povinné!


Fórum Dopravní přestupky Zimní pneu jsou povinné!Diskuze o článku

Zimní pneu jsou povinné!

Zimáky jsou povinné. Test poradí, jaké sněhule nazout octavii 10. října 2011  12:00 Když nebudete mít po prvním listopadu na ledu nebo sněhu zimní gumy, čeká vás pokuta. Jaké vybrat, poradí testy pneumatik. Jeden z prvních radí, do čeho obout octavii a její konkurenty. ...viki  
viktor
2013-10-07 14:48:25

Existuje povinnost přezout na zimní pneumatiky v sezóně 2013/2014?

Zásadní změnu ohledně použití zimních pneumatik přinesl již v roce 2011 zákon č.133/2011 Sb., kterým se změnil zákon č.361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu).

V období od 1.listopadu do 31.března mají všechna motorová vozidla užívající pozemní komunikace (tedy silnice všech tříd) povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích. Konkrétně to je v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 4 st. C, sněží nebo mrholí, popřípadě prší při nízkých teplotách, mostní konstrukce mají teplotu pod bodem mrazu anebo je silnice ošetřena solí (která má účinnost pouze do 7 st.C).

Dle výkladu zákona by tedy neměla policie uplatňovat sankce v případě, že v tomto období bude například jasné počasí a 15 stupňů nad nulou. Pokud ale nastane změna počasí během dne, je odpovědnost na vás. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneu na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4mm. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatik obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénu dezénových drážek 6mm. Tato pravidla však neplatí pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.

I přes zákonnou povinnost se v rámci bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích doporučuje držet se při užití zimních pneumatik pravidla 4×4: 4 stejné zimní pneumatiky na jednom vozidle, po dobu maximálně 4 zimních sezón, s hloubkou dezénu minimálně 4mm a minimální době 4 měsíců v roce. Pro výměnu jsou rozhodující zejména teplotní a povětrnostní podmínky, zpravidla je vhodná doba na výměnu letních pneumatik za zimní v době, kdy průměrná teplota klesá pod 7 st. Celsia.


Odpovědět