Fórum - Téma


Zafira po koupi


Fórum Zafira A Zafira po koupi

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Zafira A  |  Naše vozidla2012-08-31 20:17:30

Ahoj všichni oplíkáři, dnes jsem si pořídil zafiru alias žirafu a přidal jsem se k vám. Byla to láska na první pohled a tak jsem přehlédl hromadu závad (no stejná situaci jako když jsem se seznámil se svou manželkou )

Omlouvám se že nehledám v ostatních textech ale Mám více otázek najednou a ňák nemám trpělivost na hledání tak prosím o informaci v novém tématu.

Protože jsem dnes auto koupil, nevím o něm vůbec nic jen to že je to 2001 ročník dvoulitr dti (diesel) a mám otázky k úkonům které se chystám provést, abych něco neudělal špatně hned nazačátku:

1) Výměna oleje:

po každém nákupu hned měním olej a olejový filtr. Jaký filtr? Jaký olej? (a fakt ho tam vleze 6,5 litru?

2) Teplota motoru:

Jak jsem psal, moc jsem nedal technické stránce auta ale spíš se kochal zachovalým lakem, relativně pěkným vnitřkem a solidním spodkem auta, nedotčeným korozí....ale když jsem jel z bazaru domů, teplota podle budíku vystoupala po pěti kilometrech na 70°C, po patnácti na asi 85°. Je to správně? Víc jsem s tím nejel, byl jsem doma a ještě to nemá techničák tak víc teď ani jezdit nechci, hlavně ne do výměny oleje. Nemám náhodou v háji termostat?

3) Jaké ostatní filtry? Výměnu pylového jsem tu už nastudoval, je jedno jaký vzduchový filtr? jakože od jakéhokoliv výrobce ?

4) Jdou mi dost ztuha brzdy, auto brzdí celkem dobře ale nejsou vůbec ostré, prostě šlápnu na brzdu, musím vyvinout relativně velkou sílu která je pořád konstantní a auto brzdí dobře ale zdá se mi jako by tam nebyl posilovač....kdysi na mém nadlouho posledním dieselu mi šly brzdy ztuha když jsem měl vháji vývěvu posilovače, ale tohle šlo jen ztuha ale ne jako by to vůbec neposilovalo? Je to tak na žirafě? Trochu tužší brzdy?

5)Jaké kotouče a desky? jsou vprdeli všechny čtyři, je nějaký problém při jejich výměně? mám si dát na něco pozor?

6) Chci vyměnit nemrznoucí kapalinu chladiče? Mám to hned zbrzkle měnit nebo si to mám nechat zkontrolovat na spektrometru jestli je ještě dobrá? Je lepší mít hned novou nemrznoučku?

7) Výměna brzodvé kapaliny?

Nějaký zádrhel? nebo prostě jen vypustit přes odzvdušňováky a pak nalít a odvzdušnit?

8) Chci si vyměnit většinu žárovek za Ledky, takové ty co osvětlují interier, obrysovky, blikačky atd, můžu nebo nějaká elektronika hlídá odběr žárovek a něco tím zmrvím?

a na závěr to už snad není ani otázka ale jen konstatování že ještě nechám zkontrolovat náplň klimy, jestli je tam dost oleje a chladiva

Zapomněl jsem na něco důležitého co bych hned po koupi měl na žirafě udělat?

A když už jsem napsal takový román tak ještě popíšu své první zážitky: Dosud jsem jezdil nissanem serena, lenivé auto ale proti zafiře nekonečně větší; manželka už mi takové velké nechtěla dovolit a protože očekávám relativně vbrzku že budu dojíždět delší trasy do práce, tak jsem vyzkoušel úspornější diesel...teda skoro nespím páč na oply ropáky obecně moc dobré recenze nejsou, ale v práci jsme kdysi jezdili kombem a to najelo mraky kilometrů, nevím jak ten motor ekotec ale snad cosi málo ujede. A ještě at tady majitelům zafirek zvednu mandle, zafirka je fakt prcek, co si na mpv jen hraje, zadní sedadla jsou jen tak na deset kiláků jízdy pro dospěláka a na padesát pro děti ale díky za ně, už vidím jak jedeme na lyže a jede nás plný počet, rakvička na střeše zachrání chybějící prostor.

Obrovský zápor, který vidím, že nemůžu více sklopit zadní sedadla, buď jsem to ještě nenastudoval nebo to víc nejde, má to jen jednu polohu opěradla a to je málo. Zatím tedy nervozita z toho co mě s touhle krasavicí čeká, doufám že se mi za počáteční starost odvděčí pár bezstarostnými kilometry.

2012-09-01 10:06:32

No Román jsi napsal pěknej ale myslím že sis měl o žirafách resp o oplech něco přečíst dopředu. Koupil sis totiž ten nejpodělanější motor ze všech možných dieselů co jsi mohl od adama opela pořídit. praskají kliky,netěsní vstřiky,praskají přep hadičky,odchází čerpadla,klekají AGR ventily. každá ta věc stojí randál a 90% pokusů či nabídek jejich prav stejně do dalších 20tkm odejde znovu. mělo by to tedy být Y20DTH

1:olej API/ACEA CF/B3 a s touto normou 5W30,5W40,10W30,10W40 filtry fram,bosch,ufi obsah oleje je 5,5L

2:je to normální ke stovce nad by to už jít němělo.

3:viz filtr pro olej

4:někde je chyba začni změřením vakuovky a kontrolou vedení brzdy jdou lehce

5:zimermann,TRW,brembo,ATE pozor vzadu na třmeny zafira a astra G pokud vzadu má kotouče a nikdo se o to nestaral dost často jsou brzdiče a třmeny KO

6: Chceš si to nechat vyměnit opel nr19 40 650 kolem 7L

7:ano vyplatí se to kor když budeš dělat brzdy DOT4 0,5L

8: ano lze to jen počítej s detailama a nějak si snima porad mám to za sebou mockrát je potřeba přemýšlet

9: klima nechat propláchnout naplnit včetně oleje barviva pozor praskají chladiče

10: ještě si vyměn olej v servu a v převodovce at si ušetříš budoucí problém ale obojí má specifické plnivo nešetři není to takovej ranec a běž přímo do opela pro olej jak do serva tak do převodovky jakej psát budu na konec ale upozorním že tam nesmí příjít žádný dexron jinak sis podepsal smrt obou komponentů

servo 1,4 plná nápln, mechanická převodovka 1,9 plná nápln, do serva je to speciální pentosin a do převodovky ani nevím ale jak se nedá origo, převodovky trpí psal jsem to tu mnohokrát a spousty převodovek po použití nevhodného oleje jsem opravoval stejně jako serva jenže tam jen výměna. převodový olej by měl být opelnr.19 40 768 a olej do serva opel nr. 19 40 766

Howh ufffff ale příšte by sis to najít mohl jelikož už to tu píšu poněkolikáté.

2012-09-01 10:27:00

Napsals to opravdu moc pěkně, Hansi, děkujeme! Jen pro čerstvého majitele téhle ojeté Zafiry to místy asi nebude zrovna moc veselé čtení, ale je to prostě tak... A už jen na úplný závěr malý upřímný přípodotek Troubomelovi - tomu, co tady napsal Hans, věř nejmíň na 120%, kolega hodně zná a hodně umí a takhle se prostě ojetá auta nekupujou... Ale výjimky občas existují, třeba budeš mít kliku, nebude to tak zlé a budeš spokojený, moc bych ti to přál!

2012-09-01 18:03:24

díky díky díky, za všechny rady, no co k tomu říct, já jsem hold takový pitomec co se týče aut.....kupuju jak ženská, bylo to stříbrné, pěkně to v bazáru vyčistili, bylo to o hodně méně rezavé než můj předešlý nissan.

Chvilu pojezdím a uvidím, samozřejmě bych nerad sedmdesát táců vyhodil dohajzlu, ale co se dá dělat, jestli budu mít smůlu a auto se bude srát, tak ho opravím tak nejvýš dvakrát třikrát a pude, protože předchozí nissánek nasadil vysokou latku, nemusel jsem ho opravovat vůbec až na fatální selhání po pěti letech užívání, kdy nový díl stál 25 táců, v polsku starší za litr.....

No a tak když jste mi tak hezky poradili, prosím ještě jednu radu, nemůžu tady najít nějakou příručku co kde se na autě nachází? Nemyslím tu uživatelskou příručku jak se posouvají sedadla a šteluje rádio, myslím takový ten rozpis dílů motoru, karoserie atd, existuje něco takového? Pro mě je to zatím velká neznámá, navíc je tam všechno dost pitomě přístupné, byl jsem zvyklý na hromadu místa všude okolo motoru a tohle má využitou kdejakou skulinu.

bad64  
2012-09-01 18:11:56

Napiš na tento nick o knihu jak na to http://www.club-opel.com/member_detail.php?id=7283

2012-09-01 19:03:01

děkuju, za rady, je to fakt k nezaplacení, že se se mnou podělíte o zkušenosti.


Odpovědět