Fórum - Téma


Výměna viskospojky 2,5 DTI (y25dt)


Fórum Omega B Výměna viskospojky 2,5 DTI (y25dt)

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Omega B  |  Naše vozidla2015-11-30 15:37:03

O víkendu jsem si střihnul výměnu viskospojky na 2,5DTI. Přidávám nějakej malej report, kterej může třeba někomu časem pomoct.

Prvně je třeba si udělat prostor, to nebudu nějak moc popisovat. Jen řeknu, že jde vyměnit s namontovaným chladičem. Poté důležitá věc - má opačný závit, takže pozor. Prvně jsem měl problém, že jsem jí za boha nemohl povolit. Tak jsem to nechal 15 minut vrčet, ať se prohřeje a pak už šla docela dobře povolit. Nic složitého, ale je třeba mít připraveno vhodné nářadí.

Určitě je třeba 2 klíče správné velikosti (teď si nevzpomenu, ale je to přes 30). A co je důležité a bez toho nevim jak to udělat. Je třeba zbroušený klíč na 5 mm, kterým se podrží vodní pumpa. A aby toho nebylo málo, tak zbroušený klíč je třeba mít odsazený - v případě zájmu vyfotim.

Porovnání viskospojek mezi 2,5 TD a 2,5 DTI - opravdu jsou nezaměnitelné. Respektive jsou stejné, ale mají jiné odsazení od motoru. Možná by se dalo vyřešit nějakou na míru vyroubenou podložkou, ale to jsem zapoměl ozkoušet a napadlo mě to až teď.

Kdyby někdo něco, rád doplním.

2015-11-30 23:00:24

Jestli mohu doplnit.... Viskospojku lze demontovat pomocí stranového klíče velikosti 32. Stačí pouze tento jeden klíč. Postup je jednoduchý, nasadí se shora klíč malinko vychílí a ve směru otáčení se do něj zprudka bouchne kladivem. Tento postup jsem aplikoval na několika těchto autech a nebyl nejmenší problém. V nejhorším případě jsem do klíče opakovaně klepl třeba 5x (Nutno vždy posunout zpátky nahoru). Není nutné mít hodně velké kladivo, jde o vytvoření rázu k povolení, aniž by proklouzl řemen příslušenství... A samozřejmě, je tam obrácený závit - Když stojím před autem a mám nasazený klíč shora, tak povoluji klepnutím směrem ke straně řidiče


Odpovědět