Fórum - Téma


VeBe 1998 klepání, bouchání od zadní nápravy


Fórum Vectra B VeBe 1998 klepání, bouchání od zadní nápravy

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Vectra B  |  Naše vozidla2012-07-29 23:25:03

Zdar pánové. (a dámy?)

Mám Vectru B, rok 98, benzin. Chci se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost - To, že mi vrže zadní náprava díky silnetblokům, už vím, ale taky se mi tam ozývá jakoby lupání, klepání, či jak to nazvat. Ten zvuk mi pžipadá jako kdyby bylo něco spíš s ruční brzdou. Mám vzadu kotoučové brzdy a ruční, pokud vím, je ukrytá v tom malém bubnu. Nemám možnost to sám rozebrat, resp. není kde. Ruční brzda mi brzí, občas jí musím seřídit, případně mi to dělaj v servisu při přezouvání na zimu a léto. Můj dotaz zní, jestli někdo nevíte, co by to mohlo způsobovat. Nejěk si nemyslím, že to dělá náprava jako taková, Ozývá se to i když auto stojí a někdo vystoupí/nastoupí dozadu. (ručka zatažená). To bych neřešil, to je vcelku asi běžný. Ale ručku povolim, auto se odbrzdí a při jízdě, pomalé i rychlejší to prostě dělá "kravál". A když doma jdu pakrkovat jedu pomaličku po hrbolatý silnici, je to jak když bych měl urvanou nápravu, co se týká zvuku. Zkoušel jsme si do toho bouchnout kladívkem, ale taky nic (radil jeden soused) Tak nevím. V servisu mi zatím nic moc neřekli, bo jsem se jich neptal přímo, jen mi zkontrolujou vždy spodek a kromě těch silentbloků prý dobrý. Když jsem u toho, dělal jste někdo repasi zadní nápravy? Na kolik to tak vyjde včetně práce? Mám na mysli silentbloky atd. Díky moc za opovědi na moje obsáhlý a možná hloupý dotazy.

2012-07-30 10:17:22

Tvůj dotaz je obsáhlý ale vůbec ne hloupý Jen osobní zkušenost s Omegou - podobně se mi, ale jen občas, projevovala zlomená pružina. U Omegy jsou ale zadní pružiny mimo tlumič a nevím přesně, jak to má VeBe... Tož na to zkus jen pro jistotu mrknout.

2012-07-30 12:09:34

Taky by to mohli dělat "kulové silentbloky" přímo u kola. Oni to vlastně nejsou silentbloky, ale kulové čepy v gumě a rádi vrzají. Zkus tam natlačit jehlou olej. Ale Nejdřív bych určitě vyměnil ty špatný silentbloky.

2012-07-30 16:20:55

No, proužiny by měly být v pořádku. před nedávnem mi praskla přední, mimochodem ten zvuk byl skoro komický, znělo to jak kdybych měl v autě zvonkohru. Tak mám vyměněné obě přední a zadní se u toho zkontrolovaly. S tim čepem, to by možná mohlo být ono. Každopádně musim to tam nechat povyměňovat. Ale nejdřív našetřit penízky, zatím nevím na kolik to přijde, vyměnit vzadu tyhle věci. Bohužel nemám místo na to, kde bych si to mohl vyměnit sám a popravdě bych se i bál. Jsem kutil, ale spíš tak jako klidánko, co se týká věcí jednodušších. Tohle bych radši svěřil servisu nebo člověku, co ví, co dělá. Abch nedopad jako Menzel v Srdečném pozdravu ze Zeměkoule, s tim Trabantem.

A ta ruční brzda mi leží taky v hlavě. Zní to jako kdybych jel s neodbržděnou, ale auto jsem zvedl na heveru a zadní kola se točí volně...

2012-07-30 22:54:47

ještě mě napadlo, jestli to povrzávání (je to fakt něco mezi klepáním a vrzáním, jako když by se kroutil kov) nemůže dělat stabilizátor?

2012-07-30 23:04:26

Nazdarek, myslim že to z 85% děla pakna n ruční brzdě, je tam šteft na pružinc ktery drži tu paknu ve spravne poloze, jenže ten šteft je zahaknutej v plech kterej vyhnije a pak to nedrži,pakna se vyhne a dře o kotouč zevnitř toho bubnu! takže když zatahneš ručku tak to brzdi pre se vrati jak ma, ale pak zase vypadne. takže sundat kolo a kuknout na to, musiš to samozdřejmě cely rozhodit.

2012-07-30 23:08:13

To vypadá skoro že bys mohl mít pravdu. Ale ten samý zvuk se ozývá i při zabržděním autě a propérování, ať už nasednutím nebo jen ručně. Je to možný? Jinak díky za radu!! Musím to prověřit.

2012-07-30 23:11:45

jasny , přesny přiznaky

2012-07-31 09:13:13

no výborně, tak už aspoň na světě je teorie, co by to mohlo být. Ověřím pak v servisu a dám vědět, díky moc!

Lotr82, 2012-07-30 23:04:26 napsal:

Nazdarek, myslim že to z 85% děla pakna n ruční brzdě, je tam šteft na pružinc ktery drži tu paknu ve spravne poloze, jenže ten šteft je zahaknutej v plech kterej vyhnije a pak to nedrži,pakna se vyhne a dře o kotouč zevnitř toho bubnu! takže když zatahneš ručku tak to brzdi pre se vrati jak ma, ale pak zase vypadne. takže sundat kolo a kuknout na to, musiš to samozdřejmě cely rozhodit.

2014-10-08 22:42:47

lotr82: Zdravím Vás,

mám podobný problém s ruční brzdou, z kopce to brzdí velmi dobře, ale do kopce to nebrzdí vůbec. (To znamená, že když auto couvá z kopce, tak ruční brzda vůbec nebrzdí). Někdy se mi při rozjezdu ozve rána jako kov na kov. Destičky jsem vyměnil, pístky běhají dobře, tak to přisuzuji ruční brdě. Musím se na to podívat. Milda.

2014-10-09 21:37:19

hercik: ono by to šlo i seřídit, ale ne donekonečna. Když sundáš kolo a budeš otáčet kotoučem, v určitém bodě uvidíš přes díru dovnitř bubnu něco co připomíná matku, ale ta matka je podél, ne proti tobě. Je to vymezovací šroub, kterým se dají pakny seřídit. Myslím, že je umístěn úplně nahoře. Když se ti to povede správně, bude ti brzdit v obou směrech. Když to přeženeš, mohou se za jízdy pakny kousnout a zablokovat kolo. Každopádně, i když to rozděláš, vyčistíš a dáš zpět, stejně to tím musíš seřídit při nasazeném bubnokotouči. Třeba u áčkových vecter to zase brzdilo přesně obráceně...po směru jízdy skoro vůbec a při couvání se kousaly. Tohle je nemoc snad všech zadních brzd s tímhle systémem a je jedno, jestli to je baworák, nebo opel. Většinou se stejně budou nepříjemně pakny při dobrždění přes ruční brzdu kousat. Víc, míň, ale to lupnutí tam bude pořát.

2014-10-11 16:19:38

ondra01: Díky za radu jdu na to.

2014-10-22 18:04:19

hercik: tak jak to dopadlo, byla to ta pakna? Mám asi ten sami problem

2016-04-06 23:36:16

colommbo: zdravím mám asi ten samej problem. Mam opel vectru 1,6 16v a pri jizde do 50km mi neco klepe v zadnich kotoucich.vydáva to takovej plechovej klepot. pri vetsi rychlosti a pri brzdení to nedela akurat kdyz slapnu na brdu tak mi to tam jakoby neco buchne a pak uz jenom ten plechovej klepot.prosím neviete čo to muze bejt sem s toho zoufalej jezdim každej deň 50km do prace a bojím se že mi to sekne kola nebo neco.dekuju moc za odpoveď


Odpovědět