Fórum - Téma


Spotřeba tempomat vers. (pravá) noha


Fórum Meriva Spotřeba tempomat vers. (pravá) noha

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Meriva  |  Naše vozidla2014-01-19 20:24:34

Jaké máte zkušenosti s porovnáním spotřeby tempomat X noha? Kdo je spořivější??

Jirka

qpc
petr
2014-01-19 20:48:11

no a jezdíš po městě,po horách,po dálnici? .-)

moje osobní zkušenost je,že když máš manualní převodovku a pohybuješ se mimo dálnici,tak noha je ekonomičtější,ale musíš sladit způsob jízdy..

takto jsem třeba s motorem v6 ve vectře i500 dokázal jet z prahy přes plzen do varů za cca 7,3l/100......stejně tak astra opc na okresce při průměru kolem 90hod sebrala jen 6,9....záleží na provozu,na počasí a na noze..

2014-01-20 22:18:29

Zdar Meriváku,

myslím, že takto porovnávat spotřebu můžeš jedině pokud bys řekněme dojížděl někde v Německu denně do práce aspoň 50km po dálnici (+ 5km nájezd a 5km sjezd),a s jednou nádrží to absolvoval na tempomat a druhou na noze.

Jinak tady na těch pár km našich dálnic a občasné jízdě po nich to asi nemá smysl řešit, špíš jde o pohodlí a odpočinutí nohy.

Nejsem zkušený řidič (ze stejnou atmosférou jako ty mám teď po 3 měsícich 4000km) a tak jsem zatím zjistil jenom tohle: jedna trasa 670km, po kousku našich a delší slovenské dálnici i na tempomat, s kopcema na Donovalech a Makově, teda pestrá trasa a průmerná spotřeba byla 6,5l...na plnou nádrž v pohodě, po návratu ješte ani nesvítila rezerva.

Jo, a co jsem vypozoroval, tak ten tempomat nefunguje úplně natvrdo, jenom v určitém rozsahu, jinak v táhlem stoupáku na dálnici po nějaké chvíli neudrží nastavenou hodnotu, začne klesat rychlost, ale podřazovat nebylo nutné, jen zase přidat nohou.

2014-01-20 22:26:48

robob: Je to tak, jak píšeš, tempomat není konstruován (vymyšlen) kvůli snižování spotřeby, je to v první řadě o pohodlí a odpočinutí nohy na dlouhých rovných a přehledných úsecích. A je taky logické, že motory s nižšími objemy při zapnutí tempomatu někdy nedokážou rychlost prostě udržet, musí se na to s rozumem, jinak je to trápení. A na spotřebu samotnou má vliv mnoho momentálních faktorů, takže hodně těžko srovnávat tempomat vers. noha...


Odpovědět