Fórum - Téma


OSTŘIKOVAČE SVĚTEL


Fórum Pokec všeobecný OSTŘIKOVAČE SVĚTEL
2009-09-21 13:48:44

DNESKA MĚ CHYTLI BENGA A CHTĚLI 2LITRY ZA TO,ŽE NEMÁM XENONECH OSTŘIKOVAČE SVĚTEL.

NEMÁTE NĚKDO Z ČEHOKOLIV TY PŘEDNÍ TRYSKY????DÍK.

2009-09-23 07:20:28

ostrikovace sice nemam ale potes panbuh, spis bych si myslel ze budou mit kecy ze je na ty calibre nesmis mit vubec, ty xenony, pac jsou az na auta od roku 96 tomu od vyroby prizpusobenych

2009-09-27 10:41:50

Tak to slyším poprvé ! Že by za tohle chtěli platit. Já mám taky xenony. Hm,ale orig.

2009-09-27 11:29:03

Nazdarek, jak ma auto xenony origo či Hid sady musi mit ostřikovače světel a automatickou regulaci světel,to mě řekli na STK ,ale přimhouřil oči a pustil mě!

2009-10-04 18:23:39

To jo. Pravda

2009-10-04 20:44:20

mě toto "vysvětlení" (ostřikovače a automatická regulace sklonu) v pátek hned po ránu stálo 1000 Kč

2009-10-04 22:15:17

Zdravím:

Kurňa borci kudy to jezdíte , mě se nikdy nestalo, že by "orgán" zajímalo, jaký mám nebo nemám světla, ostřikovače nebo jiný vyfikundace . Docela by mne zajímalo podle jakého paragrafu jste ten flastr dostali?

Já bych se s nima moc nebavil, upřímně nevím , jak by chtěl dokázat , že mám nebo nemám automatický náklon?

2009-10-04 23:04:03

ja sem flastr nedostal, ale jde spiš o to že když sou xenony musi byt ostřikovače! ten naklon to mě řekli na STK když sem byl!

2009-10-04 23:05:56

já jsem se s nima ani nehádal, zaprvé mám skla světel s rastrem, za druhé nemám ostřikovače a mám takový dojem, že když se zapnou světla tak s tím automatem zavrčí motorky a světla se pohnou jak se nastavujou. Každopádně je to neschválené (ale líp to svítí), i když na druhou str. mě kontrolovali před tím už čtyřikrát a nic. Tendle byl asi nějakej "našprtanej"

2009-10-04 23:18:02

to mě při každym zapnuti světel motorky vrči! jen asi 2 vteřinky! takže bych je asi ukecal, ale když v autě je to štelovani tak nevim ale oni sou blby oni to nenajdou!

2009-10-04 23:32:54

Pridavam se do diskuze a odpovidam na to jak poznaji ze svetla maji naklon nebo ne,je to vyrazene na sklech(plastech)na svetlach a mam pocit ze by tam melo dyt misto HCR - DCR no proste to decko nekde to oznacuje

2009-10-05 06:04:22

jsem trošku pátral, páč mi nešlo do palice, který orgán by na ulici řešil takévé blbosti? A tady je odpověď , vnitřní policejní sdělení:

Policejní prezidium ČR

Ředitelství služby dopravní policie

Č.j. PPR-8426-2/ČJ-2009-99UD

Praha 15. dubna 2009

dle rozdělovníku

cestou náměstka policejního prezidenta

pro vnější službu plk. Mgr. Ing. Ivana BÍLKA

Pokyn k usměrnění činnosti - kontrola provozu vozidel s xenonovými světlomety - zaslání

Ředitelství služby dopravní policie PP ČR obdrželo opakované upozornění ze strany veřejnosti na vozidla, která jsou vybavena tzv. xenonovými světlomety a vzhledem k neodborné montáži zejména do světlometů, které nejsou určeny pro plynové výbojkové žárovky, tímto dochází k oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

Z tohoto důvodu je nutné se v rámci běžného výkonu služby při dohledu nad bezpečností silničního provozu zaměřit na tato vozidla. Pro názornost sdělujeme, že technické požadavky pro montáž xenonových světel do vozidla upravují předpisy EHK č. 48 a EHK č. 98.

Předpis EHK č. 48 v oddíle 6.2.9 stanoví, že „Potkávací světlomety se zdrojem světla se skutečným světelným tokem přesahujícím 2000 lm jsou přípustné pouze ve spojení s montáží pro čištění světlometu podle předpisu č. 45. Dále platí, že z hlediska svislého sklonu se nepoužijí ustanovení odstavce 6.2.6.2.2.“ (poznámka - ruční ovládání korektoru sklonu světlometů, tzn. automatická regulace nastavení skonu světlometů).

Přestavba halogenových světlometů na xenonové je proto povolena pouze za dodržení předepsaných podmínek předpisu EHK č. 48 a předpisu EHK 98, kdy

Předpis EHK č. 48

(Jednotná ustanovení pro schvalování typu vozidel z hlediska montáže zařízení pro osvětlení a světelnou signalizaci)

Zajištění čištění světlometů

Požadavek čistého světlometu je důležitý obzvláště u xenonových světlometů. Xenonový světlomet vyzařuje velice intenzivní světlo, které se na znečistěném světlometu láme a způsobuje nepříjemné oslňování protijedoucích řidičů.

Zajištění automatické regulace sklonu světlometů

Velká intenzita vyzařovaného světla musí být za jízdy výškově automaticky korigována v hodnotách stanovených výrobcem pro seřízení světlometů. „Ruční“ seřizování světlometů je u xenonových světlometů nedostatečné protože řidič nedovede korigovat světlomety v závislosti na nerovnosti vozovky a způsob jízdy (akcelerace, brzdění). Z tohoto důvodu opět dochází k nepříjemnému oslňování protijedoucích řidičů.

Předpis EHK č. 98

(Jednotné ustanovení pro homologaci světlometů motorových vozidel vybavenými světelnými zdroji s plynovými výbojkami)

Světlomet musí být pro použití xenonových světel homologován. V tomto případě je označen písmenem „D“. Paprsek je u tohoto světlometu zpravidla usměrněn do úzkého pruhu, zatímco při montáži výbojky do světlometu, který není pro tento zdroj světla konstruován, dochází k rozptylu světelného paprsku do širší plochy a tím dochází k nepříjemnému oslňování. Z tohoto důvodu je zakázáno montovat xenonové žárovky do světlometů, které nejsou pro jejich použití homologovány (konstruovány)! Světlomety, které jsou schváleny pro oboje použití (pro halogenové nebo xenonové žárovky) musí mít na rozptylovém skle označení, (popř. zezadu na těle světlometu na lehce přístupném místě), HCR DCR.

Závěrem uvádíme, že montážní sady pro přestavbu xenonových světel, které se objevují na trhu, tyto podmínky vůbec neřeší. Výrobci světelných zařízení, včetně renomovaných firem, nabízejí komplety, které pouhou výměnou světelného zdroje – tedy záměnu žárovky za xenonovou výbojku, přestaví světlomety na xenony.

V případě, že při kontrole vozidla je zjištěno, že vozidlo je vybaveno v rozporu s výše uvedenými technickými předpisy xenonovými světly, lze za podmínek uvedených v ustanovení § 84 odst. 1 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákona o přestupcích“) projednat v blokovém řízení s řidičem přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na pozemních komunikacích podle ustanovení § 22 odst. 1 písm. l) zákona o přestupcích a uložit mu sankci a to pokutu do výše 2.000,- Kč za porušení ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů. V případech, kdy bude vozidlo způsobovat oslnění takové intenzity, že bude bezprostředně ohrožena bezpečnost silničního provozu není vyloučeno věc oznámit příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností pro podezření ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na pozemních komunikacích podle ustanovení § 22 odst. 1 písm. a) bod 3 zákona o přestupcích. V oznámení o přestupku je nutné řádně popsat a zadokumentovat závažný způsob nezpůsobilosti provozu vozidla na pozemních komunikacích, které bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

S těmito informace seznamte policisty vykonávající dohled nad bezpečností silničního provozu.

není myslím co dodat, zase si za to můžeme my

2009-10-05 14:42:22

Mno moment, ale myslím že zrovna Calibra má čočkové světla, takže čistě hypoteticky by to nemělo toliko oslňovat a při montáži ostřikovačů by to i čistě teoreticky mohlo příslušníky sboru pro ochranu národa přestat provokovat, pokud ovšem na té konkrétní Calibře nejsou jiné, výrazně provokující díly jako třeba polička na knížky (křídlo) nebo atrapa sněžnéhu pluhu ('spojlér' přední, pytcho) anebo leštěná kamnářská trubka místo stardardní koncovky výfuku, vše pravděpodně bez homologace, hm že?

Jinak se mi opravdu líbí odstavec a 'automatické' regulaci světel, u půlky passatů to nefunguje, tuna pitomců s fóbiema to má nabastlený v normálních světlech (včetně poliček na knížky) a nevšiml jsem si, že by to pomahačům a chráničům nějak vadilo.

2009-10-05 16:16:42

Automatický nastavování se dá zjistit velice lehko.Když se Ti opře o zadní blatník a auto se zhoupne je slyšet motorky jak na toto zhoupnutí reagují.

2009-10-05 16:57:48

V čočkách to poznaj taky,mam na sve stařence čirý s čočkama a je tam znatelnej rozdíl od normálních žárovek

2009-10-07 15:00:00

To si děláš prdel...

2009-10-09 20:17:19

To si ty celé přepisoval? Jestli jo tak já bych to asi psal do vánoc

já mám orig.světla a taky se mi už nenastavují,protože ????????????vlastně nevím proč to nejde.

Možná to jde.ale asi tak strašně rychle,že to ani nehučí.Mám totiž na obou parabolách upadlí ty vnitřky(výměna xenonů bez citu!)

ale jinak,když něco vezu v kufru tak to svítí normálně a neoslňuje to.


Odpovědět