Fórum - Téma


Lze do X25XE nalít olej s API SN?


Fórum Omega B Lze do X25XE nalít olej s API SN?

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Omega B  |  Naše vozidla2012-02-03 15:26:56

Zdravím všechny.

Měl bych takový technický dotaz. Celý den procházím fóra a specifikace atd, ale nedobral jsem se zdárného a uspokojivého vysvětlení mého problému, tak se chci zeptat sám..

Potřebuju v omeze B vyměnit olej. Protože je letos zima jako v morně a navíc jedeme do alp, rád bych tam dal 5W40.

Ale problém je v tom, že výrobce definuje že olej má mít specifikaci API SH, která už se ale nějak moc nedělá a já mám možnost sehnat docela za dobrou cenu Castrol Magnatec 5W40 C3, který má spefikaci API SN.

Když ho tam dám, nezadřu to? - jediné co jsem totiž během dne zjistil je, že SN má obsah fosforu do 0.8% kdežto SH asi 1.2% a to napomáhá lepšímu mazání.. tak nevím...

PS: Teď je tam nalitý 10W40, dle informací ,,nejspíš polosyntetika" ale co za typ a značku nidko nedokáže říct :(

Díky za odpovědi

2012-02-03 15:48:46

Budete-li na to mít ještě před odjezdem na hory čas, zkuste pohledat na diskusním fóru www.Oleje.cz, je tam hafo zkušeností a poznatků anebo dát tam přímo dotaz. Osobně to chápu tak (sám mám benzínovou béčkovou Omegu,) že Opel uvádí specifikaci API SH jako minimum, takže vyšší specifikací nic nezkazíte. A olejem Castrol Magnatec taky ne, jen je dost (a zbytečně) drahej, máte-li ho za "dobrou" cenu, tak proč ne, ze zadření bych rozhodně obavy neměl...

2012-02-03 19:03:07

To C3 znamená snížený obsah sýry a popele, je to udělané pro naftové motory s DPF - filtr pevných částic. Já na něj jezdím už dva roky - 2.5 V6

2012-02-15 09:13:37

Díky všem za odpovědi.

Olej jsem do auta nakonec dal a prozatím po 8mi dnech ježdění není žádný problém. Aspoň mi přijde, že i ve velkých mrazech auto startovalo nepatrně líp a taky že pumpa dostala olej do motoru mnohem rychleji (což je určitě dobře :)

Při výměně byla teda docela sranda povolit ten hliníkový výpoušťák. Ležel sem pod autem několik hodin než se to povedlo.. A proklínal jsem všechny, kdoto v opelu vymysleli:) ... Ten předchozí olej tam asi byl okolo 20tkm a podle toho taky vypadal (kdybych auto dostal do péče dřív, udělal bych výměnu už po 10-15ti tisících). Snad to takhle tomu motoru neublížilo nějak kriticky.. to se pozná.. Ještě bych rád najezdil alespoň dalších 100 tisíc, protože se mi auto měnit nechce :)

Při té příležitosti také bylo jasné, že veškeré předchozí výměny oleje se konaly odsáním oleje namísto vypouštění, což asi není schopné dostat všecky nečistoty ze dna vany pryč. Takže jsem zvědavý, jaký bordel z toho auta při další výměně vypustím... Tenhle nový syntetický olej asi rozpustí i to co už bylo dávno usazené, ne? Tudíž asi další výměnu udělám hned jak se trochu oteplí a snad do té doby nenajedu víc než cca 5tkm.

PS: Po kolika km měníte olej vy a co do omegy lijete? Dodržujete předepsaných 10tkm?

2012-02-15 10:02:03

Mám Omču B facelift Y26SE 2001 třetím rokem (předtím áčkovou 2.6i deset let) a výrobce v servisním plánu doporučuje měnit olej po 30tis.km, což mi připadá jako blbost. Liju do ní 5w40 a měním stejně jako u áčkový po 15tis.km samosebou včetně filtru a mekánik mi olej vypouští spodem, má sice odsavačku, ale stejně musí auto na hever, bo má filtr přístupnej jen zespodu. Osobně si myslím, že je to lepčí, bo se spíš vypláchnou nečistoty a kaly, hlavně to chce vypustit bezodkladně po vypnutí motoru, dokud je olej ještě trochu "rozhýbanej" a taky nechat pořádně vykapat. A pocit, že to s 5W nějak líp startuje, je správnej, bo mezi 10W40 a 5W40 je základní rozdíl ten, že za studena je 5W tekutější a čerpatelnější a tím pádem se rychleji dostane do hlavy k vačkám a hydroštelům. Při provozní teplotě motoru pak mají oba oleje viskozitu stejnou. A nějakýho rozpouštění nečistot bych se zas tak nebál, klidně ho tam nechte do výměny, po 10tis.km je skoro dost brzo, ale líp dřív než později. Přeju vše dobré!


Odpovědět