Fórum - Téma


Kontrolka elektronika motoru


Fórum Vectra B Kontrolka elektronika motoru

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Vectra B  |  Naše vozidla

Diskuze o vozidlu

1998 Vectra B

5 diskuzí

Palivo benzín. 5-rychlostní Manuální převodovka.2016-06-08 15:39:26

Zdravím! Poslední dobou se stává, že se během jízdy rozsvítí kontrolka ( motor s bleskem-elektronika motoru ). Motor ztratí výkon nebo hned úplně zhasne. Někdy pomůže jen nastartování a kontrolka se nerozsvítí, někdy pomůže jen vytažení klíčku a znovu nastartování, třeba až napopáté? Prosím poradí někdo čím by to mohlo být? Díky

2016-06-08 16:16:22

tak prozvon ja ti poradim

2017-03-02 09:23:07

Ahoj zjistil jsi co to bylo za vadu?Mě se to začalo dít taky.Jede to normálně a občas se stane že cukne při jízdě a rozsvítí se kontrolka motoru.Auto ale jede dál normálně,žádný pokles výkonu.Stačí zastavit a vypnout motor a když nastartuju znovu tak kontrolka zhasne a auto jede normálně.Dnes se mi stalo že jsem dojel k lékaři a vše v normálu a když jsem přišel k autu tak to nešlo natočit.Po deseti minutách to chytlo ale svítila tam kontrolka motoru.Když jsem dojel domů tak jsem zaparkoval a zkusil znovu nastartovat a chytlo to v pohodě bez kontrolky motoru.Poradí mi někdo?

2017-03-02 10:53:10

Jako vždy, je třeba diagnostikovat.

VGT
2017-03-02 11:19:04

Oranžová "kontrolka motoru" ...... se nazývá v angličtině MIL = Malfunction Indicator Lamp = kontrolka závady. Závady obecně, nejen motoru (na ročnících Oplů 95 - 98).

A dotazů na její svit čtu mnoho desítek ročně. Takže základní pravidlo motoristy zní:

Pokud se za běhu motoru rozsvítí kontrolka MIL, v první řadě vyčteme seznam závad uložený v paměťi ECU. Každá registrovaná závada má svůj číselný kód. Žádné úvahy co by bylo, kdyby nebylo ... a co by mohlo eventuelně být .... prostě vyčíst registr paměti závad ECU !! Těch možných závad signalizovaných svitem MIL je několik desítek! Vyčtení paměti závad lze provést buď na diagnostických přístrojích, anebo u některých typů aut jde i vyblikat svépomocí doma. Pak se teprve bude rozhodovat co dál.

Pokud v paměti závad nebude uložen žádný chybový kód, anebo kódy se budou jevit nejednoznačně, je potřeba vyčíst tzv. live data (vyčíst živá data = okamžité hodnoty z jednotlivých čidel. A nejlépe za chodu motoru - resp. za jízdy automobilu). Tohle již amatérsky doma nelze jen tak provést - je potřeba mít diagnostický software pro konkrétní automobil. Ta živá data už následně ovšem musí vyhodnotit mechanik/diagnostik, sám počítač to neudělá.

MIL = Malfunction Indicator Lamp = kontrolka závady

ECU = Electronic Control Unit = elektronická řídící jednotka

Jedna z možností, jak může vypadat MIL, je na obrázku níže


Odpovědět