Fórum - Příspěvky


Klepání motoru

Fórum Zafira C Tourer Klepání motoru Manuály  |  Inzerce  |  Model

Diskuze o vozidlu

1  

Zamčeno: 2019-04-15 17:35:39, Colommbo
2019-04-04 17:49:19

Chtěl bych se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti s tímto zvukem motoru (viz. video)

Auto v mém profilu. Aktuálně najeto cca 166tis.

Úvod:

Před pár měsíci začal motor vydávat tento zvuk. Nejdříve při studeném motoru na volnoběh a postupně byl tento zvuk slyšet i při zahřátém motoru. Postupně jsem ho začal slyšet i při jízdě (ale je možné, že předtím byl také slyšet při jízdě, jen jsem tomu nevěnoval pozornost). Posledních 6tis. kilometrů (po výměně oleje v servisu) je zvuk o hodně hlasitější.

Servis:

Poprvé když jsem auto, s ještě o dost slabším zvukem, vezl do servisu(neaut.), bylo mi řečeno, že to nic není. Teď, když je to již krásně slyšet tak jsem absolvoval toto:

1. Neaut. servis - cena za průzkum 1700,- výsledek:

  • první reakce byla, že to jede na 3 válce, ale po 1 denním průzkumu, hlásili, že jsou vstřiky, ventily a vačky v pořádku, klepe to prý od řetězu. Je třeba vyměnit rozvody. Na tomto autě dost naprd, složité a drahé.

2. Druhý neaut. servis - zdarma, ale jen poslech a asi 1h zkoumání, čuchání k víčku oleje, atd.

výsledek: může to být cokoliv, ale na rozvody to nevypadá. Spíše nějaké klepání plechů. jakoby o sebe dřely nějaké plechy. Moc jsem tomu nerozuměl...

3. Autorizovaný servis Opel - První reakce technika, jede to na 3.5 válce. Je třeba to připojit na diagnostiku (1300,-). Výsledek:

  • špatné NOX čidlo na 1. pozici (17tis)
  • špatné turbo (46tis)
  • hlučný motor, je třeba demontovat vstřiky a poslat na diagnostiku (cca 3tis)
  • na zjištění závady motoru je třeba demontovat hlavu (cca 6tis jen na zjištěni závady)

4. Vlastní pokusy:

  • Zkoušel jsem odpojit postupně jeden vstřik za druhým a zvuk se ozývá pořád stejný. (Po každém znovu připojení jsem vymazal chyby v řídící jednotce)
  • Zkoušel jsem poslouchat přesný zdroj zvuku a zdá se mně, že to jde z pravé části viz foto.
  • Sešlápnutí spojky nemá na zvuk žádný vliv.
  • Auto neháže žádnou jinou chybu kromě občasného NOX čidla.
  • Nezdá se mně, že by mělo menší výkon nebo horší rozjezdy.
  • Žádný kouř z výfuku (jednou dříve při najíždění na dálnici, se mně stalo, že se za mnou udělal velký oblak šedého dýmu, ale přisuzoval jsem to Ad-blue a čištění filtru, nevím jestli to může být něco jiného)

Nevím přesně, co s tímto dělat, když každý servis říká něco jiného. Nechce se mně moc investovat do oprav, které nikdo nedovede zaručit, že pomůžou. Jako například vyměnit za 30tis rozvody a pak zjistit, že to klepe dál.

Děkuji předem za radu.


2019-04-05 00:21:16

Našel jsem k tomu ještě toto video. Nevíte někdo co by to mohlo být za konektor a jaktože ten zvuk přestal?

Nějaký senzor napínáku řetězu?

claquement moteur astra 1.6 CDTI 110CV     Více info

bruit de claquement provenant de la chaine de distribution

2019-04-05 01:36:36

To vypadá na:

SENZOR,ÚPLNY,STAV KLIKOVÉHO HŘÍDLE

Ale není mně moc jasné, proč to po odpojení přestalo klapat.

Doplneno: Zkousel jsem ruzne varianty a odpojeni zadneho cidla nepomohlo. Na tom videu to bude neco jineho...

2019-04-05 07:18:46

vasekd: ahoj ten zvuk mi pripada ako vadna vodna pumpa. Turbo podla zvuku ide pekne, vstrekovace to urcite nie su. Je to otacavy zvuk, nieco niekde skrta, pridiera sa, pripadne mozno nieco okolo rozvodu alebo zotrvacnika.

2019-04-05 07:57:45

Dekuji za nazor. Je mozne tu pumpu nejak overit v domacich podminkach? Pripojit, odpojit, poslouchat?

2019-04-05 08:14:03

vasekd: vypada to ze vodna pumpa je spolu s dalsimi agregatmi pohanana klinovym remenom. Zhod remen a patraj, otacaj.

2019-04-05 19:16:07

Nejsem technik. Ale když jsem ještě měl Opel Astra G, podobný zvuk jsem slyšel taky a byl to špatný alternátor. Vím, zní to divně a asi je to blbost.

2019-04-05 21:21:47

Blbost to určitě není. Shodil bych klíňák a nastartoval. Pokud zvuk zmizí bude to jedna z kladek, které pohání, to by se pak dalo ručním protáčením dohledat.

Opravdu to zní jako škrtání kovových částí, ale když jsem si to pouštěl opakovaně tak by to mohlo být i kvílení/syšení vzduchu, kdyby nepomohl klíňák prohlédl bych hadice sání a výfuku, jestli někde není prasklinka. Co se stane, když za chodu sundáš olejové víčko?

2019-04-06 23:40:59

Tak klinak nepomhl. Tzn. neni to ani vodni pumpa ani alternator ani kladky.

Dnes jsem zkousel vstriky pres prepady a vypadaji dobre, vsechny vraci stejne viz foto.

Po odmontovani vicka pri behu motoru, se nic vyraznyho nestane. Z bloku jde trochu para, ale jinak nic.


2019-04-07 03:20:00

Jeste tady mam jedno video. Poslechnete si hlavne konec(0:13), kdyz jsem vypnul motor. Vypada to, ze to opravdu o neco drhne.

2019-04-07 10:22:28

Pak už asi jen setrvačník, nebo rozvody. Viděl jsem na VW dvouhmotu s prasklou pružinou, která se prodřela úplně skrz. Nejde sem vložit odkaz, ale na dieselpower /Diskuze o autech /Co je moc to je moc - na straně 151 je jeden takový.

Zvedni auto na jedný straně, zařaď nějakou vyšší rychlost a toč kolem - když bude škrtat, tak už jenom jeden bude cukat kolem sem tam a druhý bude poslouchat, tipoval bych to na ten setrvák.

2019-04-07 11:35:22

vasekd: nemas zaseknuty pastorok startera? Mi to pri vypnuti pripomina nejake zuby.

Potom uz pripada do uvahy jedine nieco s rozvodmi, mozno vakuova pumpa, pripadne vacka? To uz ale budes musiet zhodit prevodovku a rozhodit pol motora.

Ale tym klinakom si vylucil asi 50-60%. Super praca.

2019-04-07 13:13:48

Zkousel jsem ten setrvak a zadny skrtani neni slyset.

Tak to spis vypada na ten retez, coz znamena rozdelat pulku motoru:(

Starter nemam moc jak zkontrolovat, ale dival jsem se na zuby na ozubenym venci a jsou celkem ok, viz foto.

Zkousel jsem dnes jeste jednou odpojovat regulaci tlaku oleje a na cvakani to nema zadny vliv. Nekde jsem vycetl, ze pokud by se zvuk zmenil, tak by to byl spatny napinak retezu, ale jak rikam, tak zadna zmena.

Myslite, ze je jeste neco co bych mohl jako amater udelat, nez to dam za velky penize do servisu?

Diky za pomoc.

2019-04-08 06:47:06

vasekd: Nájezd 166 tisíc by odpovídal proběhu rozvodů. Vím, že se všude říká, že řetězové rozvody se nemění. Ale obecně platí, že 150 tisíc nájezdu a vyměnit.

Může to být prasklé vodítko řetězu. Ale to zjistíš až po sundání krytu rozvodu a kontrole....

2019-04-08 10:10:05

Fakt záhada. Jak se motor chová při startu?

2019-04-09 23:34:55

Při startu to otočí 2x-3x (bez toho zvuku) a pak krásně naskočí a začne to klepat.

Kontroloval jsem to turbo a je opravdu špatné, teče tam olej. Už jsem objednal repas. Každopádně předpokládám, že tím to není.

Zkusím ještě pro jistotu vymontovat vstřiky a zanést na diagnostiku.

Myslíte, že by mohla tento zvuk dělat vačka? Respektive má smysl sundat kryt ventilů, půjde tam něco zjistit. Například jestli to takto neklepou ventily, špatné hydroštely atd...

2019-04-10 06:28:34

vasekd:Někdy výše jste psal, že se zvuk zhoršil po výměně oleje. Kontroloval jste jeho hladinu. U Astry G vydával motor podobný zvuk, když klesla jeho hladina.

2019-04-10 08:16:06

To jsem si jako prvni taky myslel a tak prvni co jsem udelal, ze jsem vymenil olej + filtr, abych mel jistotu, ze je tam ten spravny a je ho tam dost.

2019-04-10 08:42:35

vasekd: to turbo byva normalne od oleja, je to bezne, nasava totiz olejove vypary z odvetrania. Rychly test stavu turba je kontrola vole na hriadeli, nemalo by mat velku volu ani radialne ani axialne.

2019-04-10 12:49:11

vasekd: Zkoušel jste nějaké diesel centrum? Možná by Vám dokázali pomoct více než autorit. nebo běžné neautoriz. servisy.



1