Fórum - Téma


Inštalacia JLM Valve saver kit


Fórum Omega B Inštalacia JLM Valve saver kit

Manuály  |  Inzerce  |  Model Opel Omega B  |  Naše vozidla2015-11-12 15:56:11

došiel mi ten kit a jeho inštalácia mi nepride až tak zložita (viz přiložené video) Mám len problem že neviem kde presne do sania vyvŕtať dierku kde by kvapkalo ten olej JLM. Za všetky typy budem vopred vdačný

JLM Valve Saver Kit Installation Video, protecting LPG & NGV powered cars  |  Více info

JLM Valve Saver Kit installation video, this video explains you how to properly install the JLM valve saver kit, and how to prevent valve wear with the JLM Valve Saver Fluid.

JLM Valve Saver Fluid is the only valve saver fluid in the world that is independently subjected to a TÜV (German Technical Inspection Association) road and laboratory test by the HTW University in Germany.

JLM Valve Saver Fluid is a highly-refined additive, designed by Autogas industry experts specifically for use in all Autogas (LPG & CNG) vehicles. Suitable for use with the JLM Valve Saver Kit, the JLM Electronic Valve Saver Kit or most other dosing units.

We use only the very best quality ingredients from the world's leading manufacturers to provide superior valve & seat protection for your vehicle. The JLM Valve Saver Fluid has been developed by Europe's foremost Autogas industry experts to outperform the competition.

Constant use at correct dosage shows that the JLM Valve Saver Fluid provides superior Valve Seat Recession Protection (VSRP).

www.jlmlubricants.com

2015-11-12 19:39:13

Podle videa to máš dát až za škrtící klapku , takže nejlépe hned za ní do sacích parohů.

2015-11-12 19:43:12

Kde presne by bolo najlepšie vŕtať? Bolo by fajn vyznačiť to nejak na fotke motoru V6....nemá to niekto už namontované?

2015-11-12 20:12:07

Já bych to asi dal sem , máš na výběr 2 místa :)

2015-11-14 15:41:33

breathlless: Přesně tohle máme ve fiatu na lpg, teda žádné dráty a kontrolky k tomu nejsou a kapat to tam kape. Dírka je vlastně hned za klapkou u toho, jak se sací potrubí rozděluje do jednotlivých válců. Šroubečkem si šteluješ průtok, teda průkap. Je to super, že to na ten plyn není až tak suché a ubývá to velmi málo. Na fabce jsme to neměli a na plyn se jí moc nechtělo jezdit.

2015-11-14 15:43:15

breathlless: taky mám v6-ku a nic takového tam nemám.


Odpovědět