Články


Opel Insignia - Nástupce Vectry i Omegy

1 komentářů 2009-01-13 Přečteno: 13 304x

Opel Insignia - Nástupce Vectry i Omegy

Insignia je ukázkou nového designového směru, který bude Opel aplikovat na své modely. Vizuální ztvárnění v sobě spojuje mohutné proporce, ostré hrany a elegantní přechody – inspirací byl tvar ostří a tvar křídla, který je vidět zejména na dvojici prolisů v jinak hladké ploše bočních dveří.

Pětiúhelníková maska chladiče nese nový znak Opelu zasazený do široké horní pochromované lišty. Kruh, který tvoří obvod loga, je tvarován jako část povrchu koule. Zároveň tato část loga obsahuje nahoře umístěný nápis Opel. Podobným způsobem jako vpředu, je pak nové logo zakomponováno i v zádi, kde je součástí chromované lišty spojující koncová světla. Pod ní se opakuje motiv pětiúhelníku. Zadní část je zakulacená, s výjimkou svislé hrany, která tvoří šípovitý tvar, a je opět opakováním stylistického prvku z přídě.

Sedan a liftback přicházejí se sportovněji střiženým designem, který se vyznačuje linií střechy ve stylu kupé. Zádě těchto karosářských verzí jsou tvarem značně identické. Zadní časti verze Sports Tourer dali designéři sebevědomý výraz. Páté dveře zasahují až do boků vozu a jsou zvýrazněné velkými, plně integrovanými koncovými světly. Ta jsou podobně jako u předchůdce Vectry Caravan orientována horizontálně, ale místo jejich rozdělení na roh karoserie a víko, došlo na radikální rozšíření víka, které nenápadně zasahuje i do zadního nárazníku.Jinak jsem mněl možno novou Insignii vidět na vlastní oči a připadá mi to velikostně mezi Octavákou řady II a mezi Passatem ale s tím rozdílem že v interiéru je více místa na nohy…

Opelu mluví o Insignii Sports Tourer jako o samostatném modelu, který je něčím mnohem důležitějším než jen užitečnější Insignií s nudnou karoserií kombi.

Designéři dali zadní časti verze Sports Tourer sebevědomý výraz. Páté dveře zasahují až do boků vozu a jsou zvýrazněné velkými, plně integrovanými koncovými světly. Ta jsou podobně jako u předchůdce Vectry Caravan orientována horizontálně, ale místo jejich rozdělení na roh karoserie a víko, došlo na radikální rozšíření víka, které nenápadně zasahuje i do zadního nárazníku. Výrazným stylistickým prvkem Insignie Sports Tourer je leštěná lišta pod zadním sklem, spojující koncové svítilny.

Základní objem zavazadelníku činí úctyhodných 540 litrů. Při délce 4,91 m je Insignia Sports Tourer o 8 cm delší než sedan, rozvor je shodný (2,74 m).

Jinak kromě pohonu předních kol se bude Insignia prodávat také jako 4x4 se dvěma spojkami Haldex (jedna mezi nápravami a jedna jako zadní diferenciál). Bude možné si vybrat také aktivní podvozek, který propojí činnost tlumičů, pohonu všech kol, ESP a řídící jednotky motoru. Na českém trhu se Opel Insignia objeví v průběhu prvního čtvrtletí roku 2009. A ted to hlavní co jsem se dozvěděl tak Opel zvažuje že uděla i model Opel Insignia OPC :-)

 

Interiér

Uvnitř Insignie panují podobné tvary jako na exteriéru – hlavní je opět motiv křídla a ostří. Prostor kolem předních sedadel je stylizován do prostoru oblouku, který obepíná cestující. Netradiční je řešení dekoru, který tvoří jednolitou plochu: od středového tunelu, příčným pruhem do dveřních výplní a na horní straně pod linií bočních oken a čelního skla. Hladké tvary horní části palubní desky narušuje výrazná kaplička nad přístrojovým štítem a směrem vzhůru se rozšiřující středový panel se sdruženým ovládáním klimatizace, rádia a dalších elektronických systémů. I pojetí interiéru má být inspirací budoucích modelů Opelu. Sedadla Ergonomic Sport Seat, která jsou součástí výbavy Sport, získala ocenění odborného nezávislého panelu AGR. Němečtí ortopedové ocenili široký rozsah nastavení ve všech směrech a dobrou oporu zad. Bederní opěra je nastavitelná ve čtyřech směrech, což je jednou z podmínek pro ocenění AGR, bočnice jsou zesílené a vyplněné pěnou. Při sezení jsou tři čtvrtiny těla v kontaktu se sedadlem, proto AGR u Ergonomic Sport Seat oceňuje, že jeho konstrukce předchází bolesti zad při dlouhých cestách a odvětrávání zabraňuje pocení zad. Navíc jsou sedadla vybavena novou generací aktivních opěrek hlavy.

 

Motory pro Sedan a Liftback ,Tourer

Dva nové motory – přeplňovaný zážehový motor menšího objemu (1,6 Turbo, 132 kW/180 k) a nový turbodiesel (2,0 l, 140 kW/190 k) – rozšíří už tak bohatou nabídku sedmi agregátů, které byly představeny ve verzích Insignia sedan a liftback. Jedná se zážehové motory 1,6 (85 kW/115 k, 155 Nm), 1,8 (103 kW/140 k, 175 Nm), 2.0 Turbo (162 kW/220 k, 350 Nm) a šestiválec 2,8 V6 Turbo (191 kW/260 k, 350 Nm). Turbodiesely byly zatím v nabídce tři 2,0 CDTI (81 kW/110 k, 260 Nm), 2,0 CDTI (96 kW/130 k, 300 Nm) a 2,0 CDTI (118 kW/160 k, 350 Nm).

 

Jinak doufám že se bude líbit můj první článek Oplů zdar :-)

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Ceny OPEL INSIGNIA 1 Monty

Foto galerie

Opel Insignia

Toto je článek o modelu Opel Insignia

Opel začal prodávat Insignii s bi-turbo dieselem

Opel má nový motor, jde o dvakrát přeplňovaný čtyřválcový turbodiesel. Ten nabídne 143 kW (195 k) a 400 Nm točivého momentu. Ceny nové Insignie, vybavené tímto motorem, začínají na částce 777 400 korun, za verzi 4x4 si připlatíte pouhých 4500 korun navíc. Nový Opel se bude nabízet pro všechny karosářské varianty – sedan, liftback i kombi.

Dvoulitrový motor BiTurbo využívá dvě turbodmychadla – mal...

Opel Insignia CrossFour

Na internet bez posvěcení automobilky unikly oficiální fotografie "outdoorové" verze Opelu Insignia. Mezi její konkurenty, kteří se začnou prodávat letos, bude patřit mj. VW Passat Alltrack nebo Peugeot 508 RXH.

Pseudoterénní kombi nižší střední a střední třídy jsou stále populárněj&sca...

Insignia OPC pojede až 270 km/h

Opel představil Insignii OPC v edici Unlimited. Ta přináší jedinou novinku, pro milovníky rychlé jízdy docela podstatnou - automobil nemá elektronický omezovač rychlosti a jede až 270 km/h.

Opel Insignia OPC je nejvýkonnější Insignií v nabídce německé automobilky, zároveň ze všech model...


Články