Články


Opel Corsa - jaký motor vybrat?

2013-11-10 Přečteno: 2 602x

Jak šel čas?

Opel vyrábí model Corsa téměř třicet let. Za tu doby se z chatrného vozítka stalo dospělé malé auto, které dokonce koncem tisíciletí válcovalo v prodejích svého největšího rivala z Wolfsburgu. Příchod třetí generace však znamenal mírné ochlazení zájmu a mírné pošramocení pověsti, za což mohly zejména benzínové motory, u kterých zlobily rozvody. Současná čtvrtá generace Opelu Corsa se objevila v roce 2006, přičemž se jí podařilo díky nadčasovému designu a odstranění nedostatků vrátit na výsluní. Corsa čtvrté generace (označovaná písmemem D) je k dispozici v pětidveřovém i třídveřovém provedení hatchback, které překvapivě nabízí více místa na zadních sedadlech v podélném směru než pětidvířko. Rok 2007 znamenal příchod ostrých verzí GSI a OPC, které o tři roky později Opel přestal vyrábět. V roce 2011 se však objevil Corsa OPC "Nürburgring Edition" s výkonem 154 kW.

Karoserie:

 • 3 dv. hatchback
 • 5 dv. hatchback

Motorizace:

zdvih. objem/výkon, ve výrobě od (mm/rrrr)

Benzín:

(zážehové tříválce)

 • 1,0 44 kW (od 07/2006)
 • 1,0 48 kW (od 01/2010)

(zážehové čtyřválce)

 • 1,2 16V/51 kW (od 06/2010)
 • 1,2 16V/59 kW (07/2006)
 • 1,2 16V/63 kW (od 06/2010)
 • 1,2 16V/63 kW LPG (od 09/2009)
 • 1,4 16V/64 kW (od 09/2009)
 • 1,4 16V/66 kW (od 07/2006)
 • 1,4 16V/74 kW (od 06/2010)
 • 1,4 16V/66 kW LPG (od 07/2006)
 • 1,4 16V/66 kW LPG (od 09/2009)
 • 1,6 16V/110 kW Turbo (od 02/2007)
 • 1,6 16V/141 kW Turbo (od 02/2007)

Diesel

(přeplňované vznětové čtyřválce)

 • 1,3 CDTI/55 kW (od 07/2006)
 • 1,3 CDTI/66 kW (od 07/2006)
 • 1,3 CDTI/70 kW (od 06/2010)
 • 1,7 CDTI/92 kW (od 07/2006)
 • 1,7 CDTI/96 kW (od 06/2010)

Stručná historie:

2006: zahájení výroby čtvrté generace

2007: špičková verze GSI a vrcholná OPC

2008: verze ecoFLEX 1,3 CDTi

2009: příchod verze spalující LPG (1.2 ecoFlex/57 kW a 1.4 ecoFlex/64 kW)

2010: modernizace (lépe vyladěný podvozek a přesnější řízení), vznětové motory dostávají filtry pevných částic, konec LPG verze 1.4 ecoFlex a GSI

2011: nové barvy karoserie a lehký facelift, verze OPC Nürburgring Edition s výkonem 154 kW, motor 1.2 ecoFlex spalující LPG posiluje na 61 kW

Co je zač?

Opel Corsa čtvrté generace využívá podvozkovou platformu SCCS koncernu GM, na které jezdí již zmíněný Fiat Grande Punto, Alfa Romeo MiTo nebo trojice užitkových vozidel Citroën Nemo, Fiat Fiorino a Peugeot Bipper. Corsa je oproti Fiatu také lépe odhlučněna. U běžných verzí jsou záměnné například tlumiče, rejdové čepy předních ramen, tyčky stabilizátoru a některé silentbloky. Shodná je také vznětová třináctistovka CDTi.

Jak jezdí?

S testovanou Corsou poháněnou benzínovou dvanáctistovkou ve spojení s robotizovanou převodovkou se dá jezdit za nějakých šest litrů, což ale vyžaduje velmi vlažné rozjezdy a téměř plynulou jízdu. Osobně jsem po Praze a okolí jezdil za nějakých 7,5 l/100 km. Hranice osmi litrů je maximum, co si tento malý čtyřválec vezme. Robotizovaná převodovka nemá polohu P, proto je nutné vždy při vypnutí motoru zatáhnout ruční brzdu. Samotná převodovka řadí velmi rozvážně. Při snaze o rychlejší rozjezd je motor vytočen do nebeských výšin a přeřazení o stupeň výše probíhá extrémně zdlouhavě (navíc s vydatným cuknutím). Dvanáctistovka je velmi povedeným a čiperným motorem, který připomíná svým projevem spíše čtrnáctistovku (zejména v druhé polovině otáček). Podvozek je nastaven velmi komfortně a na českých silnicích se chová dobře.


Co vybrat?

Pod kapotou modelu Corsa se vystřídalo hned několik zážehových i vznětových motorů. Chybu rozhodně neuděláte s benzínovou šestnáctiventilovou dvanáctistovkou, která se objevila v několika výkonnostních verzích. Dvanáctistovka Twinport je po stránce výkonu naprosto dostačující pohonnou jednotkou, je navíc příkladně spolehlivá a vcelku úsporná (v praxi jezdí dokonce za méně než litrový tříválec). Čtyřválec se neztratí ve městě ani na dálnici, kde je schopen udržet stabilní rychlost i ve stoupání. Další důvodem pro pořízení dvanáctistovky je fakt, že patří mezi nejrozšířenější motorizace a jede stejně dobře, jako silnější čtrnáctistovka (zejména ve spojení s manuální převodovkou). Robotizovaná převodovka Easytronic není tím pravým ořechovým. Jedná se totiž o běžnou převodovku s chytrou elektrohydraulickou nástavbou, která za řidiče přesouvá rychlosti a ovládá spojku. Převodovka je pomalá a řadí nepředvídatelně. Při snaze o rychlý rozjezd vytočí motor na jedničku na maximum a pěknou dobu jí trvá, než přeřadí na dvojku. Navíc si pořízením Easytronicu zaděláváte na malér. Spojka se díky této převodovce opotřebovává mnohem rychleji a její životnost není zrovna zázračná. Ovládací modul převodovky je vystaven nečistotám a vlhkosti - je jen otázkou času, než selže.

Příliš doporučit nemohu ani 1.4 Twinport, která oproti dvanáctistovce nejede o moc lépe a je daleko užranější (běžně za 8,0 l/100 km). Navíc Opel u čtrnáctistovky aplikoval krátké převody - při dálničním maximu točí motor přes 4300 ot./min., což je více než u 1.2. Základní motor v nabídce (již zmíněný litrový tříválec) není příliš úsporný a mimo město na Corsu stačí jen při obsazení vozu pouze řidičem. Pro všechny tři zmíněné benzínové motory však platí, že mají rozvody poháněné bezúdržbovým řetězem a netrpí na chrastění či povolené napínáky. Čas od času se může vyskytnout zatuhlý EGR ventil, čemuž lze předcházet občasným využíváním plného výkonu motoru. Objevují se také vadné zapalovací cívky (většinou po umytí motoru wapkou).

Ze vznětových motorů lze doporučit 1,7 CDTi, jež pochází z dílny Isuzu. Ten poskytuje Corse nadprůměrnou dynamiku, solidní spolehlivost a velmi příjemnou spotřebu paliva. V praxi se však mezi ojetými vozy vyskytuje jen zřídka. Daleko častěji je k vidění 1.3 CDTi, která pochází od koncernu Fiat/GM. Třináctistovka byla dostupná ve třech výkonnostních verzích, přičemž základní varianta s 55 kW výkonu má jednoduché turbo a nejlépe se hodí do města. Silnější 66 kW verze se prodávala z nutnosti plnit emisní normu Euro5 a byla vybavena turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek. V praxi dole vůbec netáhne, lepší je to až po překročení hranice dvou tisíc otáček. Novější motory plnící Euro5 jsou vybaveny filtry pevných částic. Běžná verze má výkon 70 kW a šestistupňovou převodovku. Úsporně laděná verze ecoFlex je oproti tomu vybavena pětistupňovou převodovkou s dlouhými převody, systémem start/stop nebo pneumatikami s nízkým valivým odporem. Tu však nemohu v žádném případě doporučit. Vznětové Corsy toho většinou najezdí daleko více než benzínoví sourozenci. Výjimkou nejsou firemní Corsy, které během krátké doby najednou hodně kilometrů. A právě těm je třeba se vyvarovat. Malé diesely měly totiž velmi optimistické intervaly výměny motorového oleje (50.000 km z počátku výroby). Navíc olejová náplň dosahovala pouhých 3,2 litru, což časem vede k větší spotřebě oleje a poklesu kompresních tlaků. Malá olejová náplň již po 30.000 km obsahuje karbon a mikroskopické kovové piliny. U dieselů s filtrem pevných částic je situace ještě horší, jelikož není možné pozorovat úbytek oleje (dolévá se nespálenou naftou při regeneraci DPF). Doporučuji měnit olej zhruba po 15.000-20.000 km nebo jednom roce provozu.

Co se kazí?

Především se kazí převodovky Easytronic, u kterých také dochází k předčasnému opotřebení spojky. Objevují se vadné zapalovací cívky, zanesené EGR ventily (kromě 1.6 Turbo), opotřebený dvouhmotový setrvačník (nejčastěji u 1.3 CDTi/66 kW), hlučná ložiska zadních kol, koroze zadního dílu výfuku, závady vstřikovacích čerpadel (1,3 CDTi), úniky oleje kolem olejového čerpadla (1.7 CDTi) nebo klepající tyčky stabilizátorů atd. Zřídka nefunguje také vyhřívání zadního skla či snímač teploty. Vyskytují se i uvolněné závěsy dveří, koroze pátých dveří, rachotící ventilátor nebo problémy s nefunkčním klíčem (čip imobilizéru). Rychleji se opotřebovávají přední brzdy a tlumiče.

Servis

Olej se mění u všech motorů v servisním intervalu po 15.000 km nebo jednom roce provozu (záleží, co nastane dříve). Pohonné jednotky vyžadují olej třídy GM-LL-A05 (diesel GM-LL-B-025). S výjimkou motoru 1,6 Turbo a 1,7 CDTi mají všechny pohonné jednotky řetězové rozvody, které se běžně nemění. Rozvodové řemeny se mění při 90.000 km. U benzínových motorů je nutné měnit včas zapalovací svíčky, jinak hrozí uvolnění středové elektrody. U klasického čtyřstupňového automatu je třeba měnit olej po 60.000 km.

Závěr: berte benzínovou dvanáctistovku

Corsa poháněná benzínovou dvanáctistovkou snad každého překvapí svým čiperným projevem. Tento čtyřválec o výkonu 55 kW spojený s manuální převodovkou je nejlepší možnou volbou (hodí se nejen do města, ale dokonce i na dálnice). Subjektivně působí lépe než silnější čtrnáctistovka a v běžných rychlostech poskytuje nadprůměrnou dynamiku. Ojetý Opel Corsa může být velmi zajímavou koupí. Pokud sáhnete po doporučené verzi, nemusíte se obávat žádných záludností. Corsa čtvrté generace je dospělý vůz nabízející dobré jízdní vlastnosti, nadprůměrnou prostornost, výtečnou antikorozní ochranu a při dobré údržbě dlouhou životnost při nizkých nákladech.

zdroj TipCars

autor Petr Šikl

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Opel Corsa

Toto je článek o modelu Opel Corsa D


Články