Články


Máte odstraněný DPF...?

27 komentářů 2015-12-16 Přečteno: 3 077x

Máte vůz bez filtru pevných částic? Máte 6 měsíců na to si jej sehnat.

         Řidiče, kteří svůj vůz zbavili filtru pevných částic, čeká brzy velká investice. Během 6 měsíců musíte investovat do nového filtru DPF a nebo počítat s pokutou 50.000 Kč.

Službu odstranění filtru pevných částic je stále možné vidět v nabídkách mnoha autoservisů. Po sérii kontrol, které provedla Česká obchodní inspekce v tomto roce v mnoha autoservisech, kdy udělila i řadu pokut, se alespoň zlepšila informovanost majitelů vozidel, kteří musí být povinně upozorněni, že jejich vozidlo odstraněním filtru pevných částic ztrácí právo být provozováno na pozemních komunikacích. Dosud se však problematika odstraněných filtrů pevných částic nijak zásadně neřešila a kontroly na silnicích nebyly prováděny. Velká změna ale nastane od začátku příštího roku díky novele zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ten zpřísňuje nejen způsoby měření emisí u vozidel, ale stanovuje také tučné pokuty pro ty, z jejichž vozidla byl filtr pevných částic demontován. Vládou schválená novela zákona pro majitele takových vozů bude znamenat automaticky pokutu 50.000 Kč. Nebude přitom záležet na tom, zda se na absenci filtru přijde při běžné silniční kontrole a nebo při měření emisí na STK. Nebude záležet ani na tom, jestli majitel vozu o odstraněném filtru pevných částic věděl. Podle zákona majitel vozu odpovídá plně za jeho aktuální stav. Všichni majitelé vozidel, kteří mají filtr pevných částic demontovaný a nechtějí riskovat tučnou pokutu, mají nyní ještě 6 měsíců na to, aby svůj vůz dali do pořádku. Vzhledem k tomu, kolik takových aut na silnicích jezdí, je otázkou, zda to všichni řidiči stihnou. Vrácení filtru totiž není možné provést v kdejakém servisu. S nabídkou re-instalace filtrů pevných částic přišla už v průběhu tohoto roku společnost DPF Technology, která se zabývá primárně renovací filtrů pevných částic. “V rámci provádění renovace, tedy čištění filtrů pevných částic, jsme se samozřejmě občas setkávali s vozidly, kde byl filtr pevných částic propálený nebo jinak mechanicky poškozený. Těmto zákazníkům jsme samozřejmě nabídli jiný filtr pevných částic, ať už jiný repasovaný originální díl nebo levnější variantu neoriginálního filtru. Během letošního roku se na nás však obrací stále více zákazníků, kteří díky nové legislativě již letos poprvé neprošli na měření emisí a chtějí vozidlo uvést do originálního stavu, tedy opět filtr pevných částic namontovat a naprogramovat.”, uvádí jednatel společnosti DPF Technology Roman Novák. Dodává, že letošním impulsem k vyšší poptávce po reinstalaci DPF bylo narovnání chyby v zákoně, která po mnoho let započítávala koeficient do limitu kouřivosti 2x. Díky tomu řada vozidel i s demontovaným filtrem pevných částic běžně procházela na měření emisí i bez filtru. Protože se ale v letošním roce tento koeficient snížil na správnou hodnotu +0,5 (namísto +1,0), mnoho řidičů již začalo mít problémy.

Od 1. ledna však začnou platit nové zákony, které výrazně ztíží možnost obejít emise. Všechna vozidla se musí evidovat nejen protokolárně, ale také fotodokumentací. O výsledku emisního testu bude navíc rozhodováno online a vozidlo bude během testu připojeno na diagnostiku, která dokáže vyčíst třeba i VIN. O to více Roman Novák nabádá majitele postižených aut, aby s re-instalací filtrů pevných částic neváhali a nenechávali na poslední chvíli. “Po zveřejnění možnosti získat pokutu 50.000 Kč za nepřítomný filtr pevných částic se telefony ve firmě doslova nezastaví. Ačkoli máme poměrně velkou kapacitu a jsme schopni zajistit reinstalace filtrů na mnoha místech republiky u partnerských servisů, nejsme schopni každý den obsloužit neomezené množství vozidel.” Novák totiž upozorňuje na fakt, že filtr pevných částic zpět do vozidla nemůže nainstalovat každý autoservis. Součástí odstranění filtrů pevných částic je totiž i jeho softwarové odprogramování. A pokud bude na vozidlo filtr pevných částic nainstalován bez přehrání a opětné aktivace softwaru, vozidlo nebude provádět regenerace a opět se velmi rychle zanese. Je proto nutné najít firmu, která instalaci filtru DPF provede kompletně, včetně vyřešení softwaru. Těch opravdu zkušených v této problematice v Česku příliš mnoho není. Novák dodává, že jeho společnost ve své databázi má více než 15.000 softwarových verzí se zapnutým filtrem pevných částic, na jejichž základě je možné filtr do vozu opět naprogramovat. Spolupracuje navíc přímo se značkovými autorizovanými servisy mnoha značek, od kterých může v případě potřeby originální software pro konkrétní vozidlo získat.

Originální servisy totiž většinou nejsou schopny nový software do vozidla vůbec nahrát. Pokud se totiž verze instalovaná ve vozidle shoduje s nejnovější zveřejněnou softwarovou verzí pro daný vůz, tedy pokud během doby nevyšla žádná nová aktualizace, vozidlo se pro online systém jeví jako aktuální a přepsání softwaru v řídící jednotce neumožní. Navíc aktualizaci softwarové verze servisy nedělají rády. Hrozí totiž riziko ztráty komunikace při nahrávání originální diagnostikou, která není schopna zazálohovat původní software a v případě ztráty komunikace se vrátit zpět. Tento případ však u společnosti DPF Technology nehrozí neboť je vybavena speciální technikou na programování všech typů vozidel a je schopna jednotky i kompletně zazálohovat. Reinstalace originálního  filtru pevných částic je finančně poměrně nákladná. Originální díly se u vozidel střední třídy obvykle pohybují v cenách od 30 tisíc korun. Prodejce originálních dílů navíc navyšuje cenu dílu až o 10 tisíc korun v případě, že nejste schopni protiúčtem vrátit svůj starý díl. Proto se často do vozidel instalují neoriginální náhražky. Firem vyrábějících filtry pevných částic je několik, ne všechny svojí kvalitou ale odpovídají původnímu filtru. Zejména filtry polské výroby jsou známé tím, že mají uvnitř sebe jen poloviční keramiku, která znamená nejen poloviční životnost filtru, ale také častější regenerace, při kterých dochází vždy k úniku nafty do oleje. Kvůli tomu je následně nutné provádět servisní interval výměny oleje mnohem častěji, třeba každých 7 tisíc km. Cenové rozdíly jsou ale velké a vyplatí se poslechnout doporučení odborníků, kteří dokáži zhodnotit vozidlo a navrhnou optimální a cenově přijatelné řešení.

Zdroj: www.auto.cz

16.12.2015 PR

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Máte odstraněný DPF...? 27 Breathlless bohumil55
1 let, 2 měsíců Máte odstraněný DPF...?

Foto galerie


Články